DOMOVINSKI RAT



Domovinski Rat 1992-1994/95


SVJEDOČANSTVA 

Datoteke: Preuzimanja/Download:

Borbe za Kupres 1992 - Davor Marjan 

Preuzimanje DOMOVINSKI RAT - popis stradalih html


SVJEDOČENJA PREŽIVJELIH. - ULOMCI IZ FRA ĆIRINOG DNEVNIKA





10. travanj 1992. PAD KUPRESA




Na ovaj dan se prisjećamo 160 poginulih i nestalih Hrvata na Kupreškoj visoravni u borbi protiv srpskoga agresora 1992. godine. Dana 3. travnja 1992. počinje poznata bitka za Kupres, u kojoj sa strane tzv. Jugoslavenske narodne armije (JNA) sudjeluje 6 000 vojnika, 3 - 4 topnička i minobacačka divizijuna, jedan oklopni bataljun i zrakoplovstvo. Kupres brani Kupreška bojna HVO-a, Trinaesta bojna HOS-a, dragovoljci ZNG (Vukovarci) i ostali hrvatski branitelji (iz Tomislavgrada, Bugojna, Uskoplja, Livna, Posušja, Gruda,..). sveukupno njih 2 500 naoružani puškama s nešto ručnih raketnih bacača i minobacača. Nakon 7 dana borbe i otpora nadmoćnijem srpskom neprijatelju Kupres pada 10. travnja 1992. godine.







Išli su plačući noseći sjeme sjetveno,
vraćat će se s pjesmom,
noseći snoplje svoje!
Ps 126




ZAGRLIŠE SVOJ KRIŽ ZA LJUBAV DOMOVINI I POLOŽIŠE GA PUTEM USKRSNUĆA I VJEČNOSTI





Svidje se Bogu Svemogućemu pozvati ih, odgovorili su: Da, Gospodine, evo nas!











Pokoj vječni daruj im gospodine;
SVJETLOST VJEČNA NEKA IM SVIJETLI

Spomenik poginulim braniteljima na Suhom Polju
Kameni blokovi (ostatci srušene crkve) simboliziraju broj poginulih
1 kamen- jedan branitelj


TRN - Šujica 1992 - Stanovnici Zlosela napuštaju selo prije napada četnika
Anđelija Žulj - Stolić i čoban Mirko Bubnjić (Meline-Dobretići), Drago Galić (civil u pozadini)

Početak Domovinskog rata u Hrvatskoj 1991, koji je bio krvav i razarajući, podsjećao je Kuprešake na nešto slično i gore. I doista, u travnju 1992. godine, počeli su napadi JNA i Srba na Visoravan. Tragovi svih tih, a i kasnijih napada, osjećaju se još i danas. Porušena i sravnjena su, sa zemljom , sva hrvatska sela, crkve, župne kuće i dvorane. Veći dio hrvatskog naroda uspio se izvući i raseliti po svim zemljama Europe. Najviše ih je ostalo u Hrvatskoj - na području Baške Vode i Baškog Polja. Oni koji nisu uspjeli izbjeći, pred agresorom, ili su ubijeni (9 od toga za 6 se još i danas ne zna za tjela) ili završili u Kninskom logoru (106 gdje je 3 umrlo) Kuprešaci kao Kuprešaci, iako su bili daleko od svojih ognjišta, neprestano su sanjali o povratak i dostojnom sahranjivanju svojih poginulih. To se 1994/95. godine i ostvarilo. 



Župna crkva, kuća i dvorana 1994.



Crkva 1994.

Nažalost, sretni povratak uznemiravan je otkopavanjem masovnih grobnica, kojih na Kupresu nije malo, kao i neprestana opasnost od Srba koji su još držali sjeverozapadni dio Visoravni. Crta razdvajanja je bila: Kurljaj - Stražbenica – Kuk - Bili Potok – Demirovac.. Sudbinu Kupresa dijelila je i župa Suho Polje. Župnik, zajedno sa župljanima, prisilno 1992. godine napušta župu. Po povratku, u studenom 1994. godine, nailazi se samo na hrpe kamenja od minirane crkve, župne kuće i dvorane. Matične knjige, i sve druge knjige sa umjetninama, su nestale. Istu sudbinu doživjele su i druge hrvatske kuće sa štalama. Sve je izgledalo kao da su prošli jahači iz Ivanova Otkrivenja koji su prolazeći ovom zemljom posijali smrt. Po proplancima brda ostale su ležati zakopane mine koje su neprestana opasnost za ljude i životinje. Na ruševinama crkve postavljen je križ, kao znak da je tu nekad bio Dom Božji. U rujnu 1995. godine cijela Visoravan je konačno slobodna. To je povratnicima omogućilo da mogu slobodno pristupiti obnovi.


Ruševine župne crkve na Suhom Polju

Grgići i Čosići- ruševine
Minirana župna crkva
Ruševine Doma - Čitovnice 1994.
Porušena kapelica sv. Marka na Križu

POVRATAK

Oslobođenje Kupresa, 3.11.1994.-Godišnjica oslobođenja Kupresa. Operacija Cincar. Tijekom ove operacije oslobođen je Kupres i veći dio Kupreškog polja. Trajala je od 1. studenog do 3. studenog 1994. Nakon dvije godine okupacije oslobođeno je područje ukupne površine 400 četvornih kilometara, vojska bosanskih Srba je odbačena dalje od planine Cincar, otvorena je cesta Bugojno - Livno, oslobođen je veći dio strateški važnog Kupreškog polja te sam gradić Kupres i okolna sela. Od strane HVO-a poginula su samo tri vojnika, a ranjeno ih je nekoliko.







Sa naslovnice Slobodna Dalmacija 1994, Oslobođen Kupres

Izvor:










SPOMENICI








Otkrivena trajna spomen obilježja hrvatskim vitezovima
VIJESTI, 17.08.2012. kupreški radio
http://www.kupreskiradio.com/?action=show_article&id=601



Udruga branitelja Domovinskog rata HVO podružnica Kupres u predvečerje drugog dana trodnevnice priprave za svetkovinu Velike Gospe, zajedno s obiteljima poginulih branitelja na lokalitetu Mrnjatovac i Suhova, otkrila je trajno spomen obilježje hrvatskim vitezovima koji su prvi položili živote za hrvatski narod na svojoj Kupreškoj Visoravni.








Predsjednik UBDR HVO-a Kupres:
Marijan Boro Rebrina


vidi još..... FOTO GALERIJA POSTAVLJANJA KRIŽEVA


.............................................................................................................................................................

HVO 

21. godišnjica (1992-2013)


Nema komentara:

Objavi komentar

Samo kupreške vijesti - Web stranica sela Zlosela u općini Kupres, Dobrodošli WWW.ZLOSELA.COM! Kupreški edukativno-informativni web portal!